Yağ Yakıcılar

Yağ Yakıcılar

YAĞ YAKICI GIDA TAKVİYELERİ, SUPPLEMENTLER

 

KARNİTİN

Karnitin, vitamin ve aminoasit benzeri bir bileşendir. Vitamin B ile akrabalığından dolayı vitamin BT ismi de verilmektedir. L-karnitin ve D-karnitin olmak üzere iki tane formu vardır. L-karnitin doğal olarak bulunan biyolojik açıdan en aktif formudur. D-karnitin ise aktif değildir ve besin desteği olarak kullanılmaz ancak L-karnitin formu besin desteği olarak satılmaktadır. Bunlara ek olarak Asetil-L-Karnitin (ALC) formu da bulunmaktadır. Asetil-L-Karnitin (ALC) zihinsel odaklanmayı artırır, hafıza kayıplarını engeller, oksijen alımını arttırır ve ruh halini iyileştirir. Olumlu etkileri ile son derece popülerleşen bir karnitin formudur.  L-Karnitin en çok kırmızı et, tavuk, süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Az miktarda ise soya fasulyesi, avokado, buğday gibi bitkisel gıdalar da karnitin içermektedir. Karnitin kişilerin gövdelerinde karaciğer ve böbrek organlarında Demir, C ve B6 vitamini yardımıyla lizin ve metiyoninden sentezlenir. İskelet kası, kalp, beyin ve sperm hücrelerinde saklanmaktadır. Vücut tarafından sentezlenir ve genellikle vücudumuz için yeterli miktarda üretilir ancak bazı durumlarda takviyesi gerekebilir. Karnitin yağ yakıcı özelliğinden dolayı piyasa da “kilo verme ilacı” olarak satılmaktadır ancak yapılan çalışmalar bunu onaylamakta yetersiz kalmış ve kesin bir sonuç alınamamıştır.

Karnitinin 2 önemli işlevi vardır;

1) Uzun zincirli yağ asitlerini (UZYA) mitokondri içine taşıyarak enerji elde eder. Yağ asitlerinin oksidasyonunu (işlenmesini) artırarak yağları enerjiye çeviren taşıyıcı olarak görev alır.

2) Mitokondri içinde pürivik asidin laktik aside dönüşmesine engel olarak laktik asidoz oluşumunu engeller ve laktik asit üretimini azaltır.

Karnitin, yağlardan daha fazla enerji üretilmesine ayrıca glikozun depo hali olan glikojen depolarının kaslarda ekonomik bir şekilde kullanılmasında yardımcı olur.

Yapılan çalışmalarda karnitinin oksijen tüketimini bir miktar arttırdığı gözlenmiştir. Oksijen tüketimini arttırıp (maksimum oksijenli solumun kapasitesi de artmaktadır), laktat birikimini azaltarak performans arttırıcı, kas ağrılarını azaltıcı ve toparlanma dönemini hızlandırıcı olarak görev almaktadır.

Karnitinin antrenman sırasında yağ yıkımını başlattığı böylece egzersiz süresince yağ asitleri kullanımını sağlayarak kas glikojen depolarının idareli kullanımını sağladığı, dayanıklılık gerektiren uzun süreli egzersizlerde olumlu etkiler gösterdiği ve yoğun egzersiz sırasında daha çok enerji üretebildiği söylenilebilir.

Ayrıca karnitin birçok hastalığın sebebi olabilecek oksidatif stresin azaltılmasında rol oynar. Sporcu yeterli karnitin tüketmez ise yağlar mitokondriye taşınmaz bu yüzden yağ yakımı azalır, enerji üretimi azalır. Enerji metabolizmasındaki bu azalma ile karnitin eksikliği anlaşılabilir. Yan etkileri bulantı, kusma, vücut kokusunda değişiklik, daha önceden nöbete sebep olan hastalığı olan bireylerde nöbet geçirme sıklığının artması olabilir.

Karnitin oral ya da damardan enjeksiyon ile alınabilir. Oral alımı tablet ya da sıvıların içine karıştırma şeklindedir. Damardan kullanımı daha çok sporcular için uygundur ve günde 2 ile 6 gram arasında tüketilebilir. 5-6 gramdan fazlası ishale neden olabilir. Düşük tiroid seviyesi olan sporcular karnitin kullanmamalı ya da kullanmadan önce mutlaka uzman kişilere başvurmalıdır.

 

KONJUGE LİNOLEİK ASİT (CLA)

İnsan vücudunda sentezlenemeyen (esansiyel) bu yüzden içeriğinde CLA olan kırmızı et, tereyağı, süt, dana eti ve kuzu eti gibi et ve süt ürünlerini tüketerek karşılanması gereken omega 6 grubunda yer alan doymamış bir yağ asididir. CLA da L-Karnitin gibi yağ yakıcıdır. Piyasaya “zayıflama ilacı” olarak sürüldüğünden kilo vermek isteyen kişilerin gözdesi haline gelmiştir. Vücut yağ depolarını oluşturan lipoprotein lipaz enzimini konjuge linoleik asit baskılar böylece vücutta depolanan yağ miktarını azaltır. Konjuge linoleik asidin bir diğer olası etki mekanizması da yağ yakıcı enzimin aktivitesini artırarak yağların sayısını azaltmaktır. Sporcular yağ yakmak, kas kütlesini arttırmak, formlarını korumak için kullanırlar. CLA’nın lipid metabolizmasında önemli görevleri vardır ve insülin metabolizmasında değişikliklere yol açar. Yapılan bilimsel araştırmalar da CLA tüketiminin kişilerde vücut kompozisyonunu (yağsız kütle, yağ kütlesi) etkilediğini, vücutta yağ oranını azalttığını, insülin direncini ve kan şekerini azalttığı, kanda lipid seviyesini düzenlediğini, kanserden koruyucu etkilere sahip olduğunu ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği sonucuna varılmıştır.

Yağsız kas kütlesini artırması, metabolik hızı artırarak kilo vermeye yardımcı olabilmesinden dolayı formunu korumaya çalışan ve fitness ile uğraşan sporcular tarafından çok sık başvurulan bir besin desteğidir. Ayrıca kandaki trigliseridi (yağı) düşürerek sporcuların kalp-damar sağlıklarının korunmasında etkin rol gösterirler.

Ciddi bir yan etkisine rastlanmamıştır ancak kullandığınız besin takviyelerini spor ile desteklendiğinizde çok daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi unutmamalısınız.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir