TİAMİN B1 VİTAMİNİ

TİAMİN B1 VİTAMİNİ

TİAMİN B1 VİTAMİNİ

Tiamin, B1 vitamini olarak da adlandırılan bir vitamindir. B grubu vitaminleri arasında ilk tanınandır. Tiamin anlam olarak ‘’içeriğinde kükürt bulunan amin’’ demektir. Tiamin, bir molekül primidinin metil köprüsü sayesinde bir molekül tiazol grubuna doğru tutunması nedeniyle oluşmuştur. B1 vitamini, maya, tahıl taneleri, fasulye, fındık ve et gibi birçok gıdada bulunur. Genellikle diğer B vitaminleri ile kombinasyon halinde kullanılır ve birçok B vitamini kompleks ürününde bulunur. B vitamini kompleksleri genellikle B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin / niasinamid), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini (piridoksin), B12 vitamini (siyanokobalamin) ve folik asit içerir. Aynı zamanda birkaç ürün bu bileşenlerin tamamını barındırmaz ve bazıları biyotin, para-aminobenzoik asit (PABA), kolin bitartrat ve inositol benzeri farklı bileşenleri bulundurabilir. Tiamin iştah kaybı, ülseratif kolit ve sürekli olan diyare benzeri sindirim sorunlarında denenebilir. Tiamin ayrıca AIDS için de kullanılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp hastalığı, alkolizm, yaşlanma, serebellar sendrom adı verilen bir tür beyin hasarı, pamukçuk yaraları, katarakt ve glokom gibi görme problemleri, hareket hastalığı ve atletik performans için kullanılır. Diğer kullanımlar arasında tip 2 diyabetli hastalarda serviks kanserinin önlenmesi ve böbrek hastalığının ilerlemesinin önlenmesinde yer alır. Tiamin, yiyeceklerle alındığında ince bağırsaktan aktif taşıma ile emilmektedir. Alkol alımı, emilimi azaltmaktadır. Dokuların tiamini depolamaları çok sınırlıdır. Değişik dokulardaki tiamin yoğunluğu ayrıcalık gösterir. En yoğun olarak karaciğer, kalp ve böbreklerdir. Tiamin enzimi en fazla karbonhidrat metabolizması için gereklidir.


Yetersizliğinde Görülen Durumlar
B1 vitamini eksikliği, kardiyomiyopati, periferik nöropati ve / veya ensefalopati kombinasyonu ile karakterize edilen beriberi olarak bilinen bir hastalığa  neden olur. Bacaklardaki iğnelenme hissi nöropatinin başlangıcına işaret eder. Kaslarda, daha sonra hassasiyete de sebep olabilir. Bu, yürümede zorluklara neden olur. Tiamin eksikliğinin yaygın erken belirtisi, iştahsızlık veya anoreksiyadır. Eksiklik meydana geldiğinde, “tokluk merkezinin” normal hareketi değiştirilerek kişinin tok hissetmesine neden olur. Bu iştahsızlığa neden olabilir.
Eksikliğinde yorgunluk yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir. Muhtemelen eksikliğin ciddiyetine bağlı olarak, enerjide hafif bir düşüş olabilir. Gastrointestinal semptomlar tiamin eksikliğinde daha az yaygın olsa da yine de ortaya çıkabilir. Sindirim semptomlarının neden tiamin eksikliği ile ortaya çıkabileceği tam olarak anlaşılmamıştır, ancak bazı gastrointestinal semptom vakaları tiamin takviyesinden sonra çözülmüştür.BERİBERİ
Tiamin eksikliği, ıslak beriberi, kuru beriberi veya Wernicke-Korsakoff sendromunda yaygın olarak görülür. Dünya çapında en yaygın olarak cilalı pirinç ve öğütülmüş tahılların birincil gıda kaynağı olduğu popülasyonlarda ve ayrıca kronik alkol kötüye kullanımı olan hastalarda bildirilmektedir. Kuru beriberi simetrik periferik nöropati, ıslak beriberi ise yüksek çıktı kalp yetmezliği ile kendini gösterir.
Kimlerde görülebilir?
Bebeklerde ve yetişkinlerde; tiamin (B1 Vitamini) yetersizliği olan kişilerde görülebilir.
Tanı
Doktorlar, beriberi hastalığını teşhis etmek için bir kişinin kan dolaşımındaki tiamin seviyelerini ölçmeye yardımcı olmak için hem kan hem de idrar testleri uygulayabilir. Ayrıca diğer nörolojik hasar belirtilerini veya kalp ile ilgili sorunları kontrol etmek için fiziksel bir muayene yapılabilir.
Tedavi
Beriberi tedavisinin amacı vücuttaki tiamin seviyelerini arttırmaktır. Doktorlar, bir kişinin genel sağlığına bağlı olarak, bu tiamini vermek için oral takviyeler veya enjeksiyonlar önerebilir. Ayrıca tedaviyi desteklemek için başka takviyeler almayı önerebilirler. Erken tedavi ile beriberi nedeniyle kalp ve sinir sistemine bir zarar gelmemesi açısından önlem alınabilir. Bazı semptomlar tedaviden sonra da kalabilmektedir.

Gereksinim
Yaş            Erkek          Kadın           Gebelik
0-6 ay        0.2 mg          0.2 mg
7-12 ay      0.3 mg          0.3 mg
1-3 yaş      0.5 mg          0.5 mg
4-8 yaş      0.6 mg          0.6 mg
9-13 yaş    0.9 mg          0.9 mg
14-18 yaş  1.2 mg          1.0 mg            1.4 mg
19-50 yaş  1.2 mg          1.1 mg            1.4 mg
51+            1.2 mg          1.1 mg Tiamin gereksinimi enerji tüketimi ile ilgilidir. Yoğun ısın alımında bilhassa alkol tüketiminde, beslenme düzeninde karbonhidrat ölçüsünün diğerlerine göre daha yoğun olması durumunda, bulaşım, hipertiroidizm, hamilelik dönemi, emziklilik ve büyüme gibi durumlarda artar. İçeriğinde tiamin bulunan yiyecekleri ısıtmak tiamin içeriğini azaltabilir. Tiamin suda çözündüğü için önemli miktarda vitamin kaybedilir.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir