Tarçın ve Çeşitleri

Tarçın ve Çeşitleri

TARÇIN NEDİR, YARARLARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Tarçın; darçın, loğusa, şerbet kokusu olarak da bilinir ve defnegiller ailesinden ortalama boyu 10 metre olan cinnamomun ağaçlarının iç kabuklarından elde edilir. Japonya, Güney Amerika, Seylan, Sumatra gibi iklimi uygun ülkelerde yetişirken ülkemizde iklim koşulları sebebi ile üretilmezler. Cinnamomun ağacının iç kabukları tarçın çubuğu olarak bilinen tarçının elde edilebilmesi için şerit şeklinde kesilerek rulo haline getirilir ve kurutulur ya da toz halinde de kullanılabilir. Ayrıca Türk kodeksine kayıtlı tarçın şurubu formu da vardır. Tarçının 100 farklı türü vardır. Piyasada en sık Seylan ve Kasia tarçını (Çin tarçın) satılmaktadır.

Kasia tarçını (Çin tarçın); Güney Çin kökenlidir bu yüzden Çin tarçını olaraktan bilinir. Koyu kahverengi renkte, daha kalın ve pürüzlü olan Çin tarçını marketlerde en çok satılan tarçın türüdür. Çok baharatlı bir tadı vardır.

Seylan tarçını; Gerçek tarçın olarak adlandırılır. Çin tarçınına göre daha kaliteli ve pahallıdır bu yüzden kullanımı yaygın değildir. Bronz kahve renkli, yumuşak katmanlı çubuklardır.  Çin tarçınına oranla sinnamaldehit oldukça azdır bu da daha hafif koku ve lezzete sebep olur.

Bu iki tarçının sağlık açısından etkileri farklıdır ancak hangisinin daha yararlı olduğunu kanıtlayan çalışmalar bulunmamaktadır. Kasia yani Çin tarçını kumarin ismi verilen zehirli bir madde içerir. Yüksek dozda Kasia tarçını tüketimi toksik etki yapar bu yüzden uzun süreli Seylan tarçını tüketimi daha güvenlidir. Ayrıca kalite ve lezzet açısından da kullanıma daha elverişlidir.

Tarçın hoş kokusu ve lezzeti sayesinde sütlü tatlıların, keklerin, pastaların içine konur. Geçmişi en az 3 bin yıl öncesine dayanan salep için de tarçın vazgeçilmez bir baharattır. Tarçın sadece mutfaklarımızı süsleyen bir baharat olmakla da kalmamış aynı zaman da sağlığa olan yararları ile tıbbi alanda da kullanılmaktadır. Sağlık alanında en çok kan şekerini düşürücü özelliği ile ünlüdür.

Tarçına kokusunu ve tadını veren bileşimindeki yağdır.  Kabuklarının dilatasyonu ile yağı elde edilebilir. Bu yağda ogenol , musilaj, terpen, terpen, kalsiyum oksalat ve özellikle sinnameldehit adı verilen maddeler bulunur.  Antioksidanlar vücudumuzu kanserden ve oksidatif stresin olumsuz sonuçlarından bizi korurlar, tarçın da güçlü bir antioksidan olan polifenoller yönünden oldukça zengindir.  Vücudumuzun enfeksiyonlar ile başa çıkabilmesine, doku hasarlarının yenilenmesinde yardımcı olan anti-inflamatuar etkisi vardır.

Tarçın, kandaki HDL (iyi kolesterol) seviyesini yükseltmeksizin, LDL yi (kötü kolesterol) ve trigliserit seviyelerini düşürerek kan basıncını düşürür. Dünya da görülme sıklığı ilk sıralarda olan kalp hastalıkları azaltır. İnsülin pankreastan salgılanan glikozun(şeker) dokulara girip kullanılmasını sağlayan anabolik (yapıcı) bir hormondur. İnsülin hormonuna karşı oluşan insülin direnci tip 2 diyabet ile prediyabete neden olabilir. Tarçın, karbonhidratların parçalanmasıyla oluşan glikozun oluşmasını sağlayan enzimleri baskılayarak yemekten sonra kandaki serbest glikoz miktarını azaltır ya da tarçın insülini taklit ederek glikozun dokulara girmesini sağlayarak kan şekerini düşürür böylece kan şekerini düzenler ve kilo kontrolü sağlamaya yardımcı olur. Yapılan çalışmalar da İnsülin direncini azaltarak anti-diyabetik etkilerini doğrulamıştır. Genellikle beslenme uzmanları, kişilerin tatlı yeme arzularını bastırmak amacı ile tüketilen meyvelerin üzerine tarçın dökülmesi önerirler.

Nörodejeneratif hastalıklardan olan alzeimer ve parkinson hastalığına karşı koruyucudur.  Tarçın, alzheimer hastalığından sorumlu tau proteinin birikmesini engeller. Fareler ile yapılan çalışmalar da tarçının motor işlevleri geliştirdiği, nöronlar arası iletişimi sağlayan kimyasal bir madde olan nörotransmitterlerin seviyesini normalleştirdiği görülmüştür.

Mantar enfeksiyonları ile mücadeleyi, diş etlerinde oluşan bakterilerden arındırarak ağız ve diş sağlığını ayrıca bağışıklık sistemini korumayı sağlar.

Tarçın genel olarak zararlı etkileri yoktur ancak baharatların fazla tüketimi yan etkilere sebep olabilir. Uzun süreli kullanımı kabızlığa yol açabilir. Kan şekeri düşürücü olduğu için ameliyat öncesi tüketimine dikkat edilmelidir.

1 çay kaşığı tarçın (1 gramında) 3 kaloridir. 0.56 gram karbonhidrat, 0,04 protein, 0,03 gram yağ, 12,28 gram kalsiyum, 0,26 gram A vitamini ve 0,38 gram demir içerir. Kolesterol ve C vitamini içermez.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir