Sitrulin / Sirtfood Diyeti

Sitrulin / Sirtfood Diyeti

Sitrulin / L-citrulline nedir?

Özellikle sporcularda idman etkinliğini arttırmak amacıyla ağırlığı yüksek aktiviteler arasında hızlı toparlanma sağladığı için tüketilen bir amino asit çeşididir. Yapılan analizler sonucu sitrulin amino asidinin yüksek yoğunluklu antrenmanlarda yorgunluğu azaltıp idman performansını yükselttiği gözlemlenmiş. Sitrülin vücut içerisinde arjinine dönüşerek nitrik oksit ölçüsünde artışa neden olur. Bunun sonucunda kas hücrelerinin hem dayanıklılığı hem de kuvveti artar. Beraberinde bu bölgelere kan akışı hızlanır ve kas gelişimi gözlenir. Kas kütlesindeki artış metabolizmayı hızlandırır ve kilo verme uğraşı kolaylaşır.

Sitrülin Diyeti Nedir, Ne İşe Yarar? Bu beslenme düzeninde amaç sitrülin içeriği yüksek gıdalar tüketerek, bu besinlerin metabolizma hızını arttırıp beraberinde yaş almayı da yavaşlattığı düşünülmektedir. Sitrulin diyetinde hedef sitrülin amino asitini harekete geçirip, zayıflama genine etkide bulunmak.

Sirtülin Diyeti Nasıl Uygulanır?
Beslenme düzeni sirtülin açısından varsıl gıdaların tüketilmesini amaçlıyor. Tabi diyetin zor kısımları yok değil. Sitrulin diyetine başladığınız ilk 3 günde sadece bir öğün tüketiyorsunuz ve bu öğününüzün kalorisi ve içeriğini diyetisyeniniz belirliyor. Beraberinde vitamin mineral açığını kapatmak için gıda takviyesi verilebiliyor ve bu kişiden kişiye değişiyor. Haftanın kalanında ise öğün sayısı ikiye çıkarılıyor ve yine içerik/kalori ayarlaması diyetisyen tarafından yapılıyor.

Sitrülin İçeriği Yüksek Besinler Nelerdir?
Sitrülin diyetindeyken lahana, somon, susam, kırmızı şarap,kara lahana, kakao bitter çikolata, çilek, soğan, maydanoz, yabanmersini, badem, matcha, yeşil çay, kahve, karabuğday, bazı yağlı gıdalar, zerdeçal, ceviz gibi besinleri tüketebilirsiniz.  

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir