RİBOFLAVİN B2 VİTAMİNİ

RİBOFLAVİN B2 VİTAMİNİ

RİBOFLAVİN B2 VİTAMİNİ

B2 vitamini ya da diğer ismiyle riboflavin, kişi iyiliği için elzem olan sekiz B vitamininden birisidir. Tahıllarda, bitkilerde ve süt ürünlerinde bulunabilir. Riboflavin suda eriyen bir vitamindir. Riboflavin bulunan yiyecekler bol miktarda suyun içinde kaynatılırsa, riboflavin kaybına sebep olabilir. Pişirirken soda eklenmesi, vitamin kaybını artırmaktadır.
B2 vitamini vücuda giren veya içerisinde oluşan proteinleri, yağları ve karbonhidratları parçalamaya yardım eder. Vücudun enerji arzının korunmasında hayati bir rol oynar. Riboflavin, karbonhidratları adenosin trifosfata (ATP) dönüştürmeye yardımcı olur. Bitkiler,riboflavini yapabilirler. Genç bitkilerde,yaşlı bitkilere oranla daha fazla riboflavin bulunmaktadır. Riboflavin bakımından zengin gıdalar arasında sığır eti, tofu, süt, balık, mantar, domuz eti, ıspanak, badem, avokado ve yumurta bulunur. Yiyecekler ve vücut sıvılarındaki riboflavinin ölçülmesinde mikrobiyolojik ve fluorometrik yöntemler kullanılmaktadır. İdrarla riboflavin atımı alınanla orantılıdır.

Riboflavin, kalp hastalığının gelişiminde rol oynayabilecek bir tür amino asit olan kandaki normal homosistein seviyelerini korumak için de gereklidir. Ayrıca, kan dolaşımında laktat birikmesi ve pH seviyelerinde azalma ile karakterize ciddi bir durum olan laktik asidozun tedavisinde yardımcı olmak için kullanılır. Katarakt ile birlikte, riboflavin glokom ve keratokonus gibi diğer göz bozukluklarına yardımcı olabilir. Riboflavin damlaları genellikle korneanın gücünü arttırmak için hastanın kornea yüzeyine eklenir. Riboflavin takviyeleri almak homosistein düzeylerini ve kan basıncını da azaltabilir.

Yetersizliğinde Görülen Durumlar
Riboflavin eksikliğine sahip olmak, diğer besin eksikliklerine yol açabilir, çünkü riboflavin besin maddelerini işlemeye dahil olur. Özellikle yeterli miktarda demir almadığınızda anemi ortaya çıkabilir. Riboflavin eksikliği, dudakların çatlamasına ve kızarmasına, ağız iltihabına,
ağız ülserlerine, boğaz ağrısına sebep olabilmektedir. Bazı çalışmalar riboflavin eksikliğinin belirli bölgelerde kanser riskini arttırdığını, diğerleri ise bazı karsinojenlerin varlığında riboflavinin olası zayıflatıcı etkisine ve eksikliğin koruyucu etkisine işaret ettiğini göstermektedir.
Riboflavin eksikliği, flavin koenzim aktivitesi yoluyla diğer besin maddelerinin, özellikle diğer B vitaminlerinin metabolizmasına müdahale eder.
Alkol kullanan bireyler, alımın azalması, emilimin azalması ve riboflavin kullanımının bozulmasından dolayı riboflavin eksikliği için risk altındadır. Ek olarak, anoreksik bireyler nadiren yeterli riboflavin tüketir ve laktoz intoleransı olan bireyler iyi riboflavin kaynakları olan süt veya diğer süt ürünlerini tüketemezler.

ANEMİ
Anemi, az sayıda kırmızı kan hücresi olarak tanımlanır.Birçok anemi türü vardır. Hepsinin farklı nedenleri ve tedavileri vardır. Bazı formlar – hamilelik sırasında ortaya çıkan hafif anemi gibi – büyük bir hastalık değildir. Ancak bazı anemi türleri şiddetli, yaşam boyu veya daha semptomatik olabilir.
Kimlerde görülebilir?
Kadınlarda daha fazla oranla görülmesinin yanı sıra, riboflavin eksikliği olan bireylerde de görülebilir.
Tanı
Nefes darlığı,sarılık,el ve ayak soğukluğu gibi semptomları vardır.Rutin bir kan testinde düşük hemoglobin veya hematokrit görüldüğünde doktor tarafından tanı koyulabilir.
Tedavi
Anemi tipine bağlı olmakla beraber, demir takviyesi,antibiyotikler,B2 takviyesi ile tedavi edilebilir.

KATARAKT
Katarakt, gözün normal lensinin bulanıklığıdır. Katarakt ışığa karşı daha duyarlı hale getirebilir veya geceleri görme konusunda sorun yaşanabilir. Çoğu katarakt yavaş gelişir ve erken görme yeteneğini rahatsız etmez. Ancak zamanla, müdahale edilmesi gereken bir durum haline gelebilir.
Kimlerde görülebilir?
B2 vitamini eksikliği olan bireylerde, yaşlı bireylerde daha çok görülebilir. Bazı genetik faktörler de etkilemektedir.
Tanı
Bazı görme testleri ile tanı koyulabilir.
Tedavi
İlgili doktor tarafından onaylanması durumunda ameliyat edilebilmektedir.

Gereksinim

Yaşam Aşaması                      Önerilen Miktar

0-6 ay bebekler                        0.3 mg
7-12 aylık bebekler                  0.4 mg
1-3 yaş arası çocuklar              0.5 mg
4-8 yaş arası çocuklar              0.6 mg
9-13 yaş arası çocuklar            0,9 mg14-18 yaş arası genç erkekler  1.3 mg14-18 yaş arası genç kızlar      1.0 mgErkekler                                   1.3 mgKadınlar                                   1.1 mgHamile gençler ve kadınlar      1.4 mg
Emziren gençler ve kadınlar    1.6 mg

Riboflavin,tahıllarda sınırlıdır.Kaliteli protein yetersizliğinde karaciğerde riboflavin tutulamadığından daha çok riboflavin alınması gerekebilir. Doğum kontrol haplarının da, riboflavin gereksinimini artırdığı belirtilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir