Polikistik Over

Polikistik Over

Polikistik Over Sendromu Beslenme (PCOS) Diyeti

Diyet iyileştirmeleri yoluyla nasıl kilo verebileceğinizi, enerji kazanabileceğinizi ve yaşam kalitenizi nasıl iyileştirebileceğinizi öğrenin. Küçük değişiklikler PCOS ile yaşamda büyük bir fark yaratabilir.

PCOS teşhisi konduysa, iyileştirilmiş bir diyet semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir:

 • PCOS nedir?
 • PCOS Diyeti
 • Sıkça Sorulan PCOS Diyeti Soruları
 • Yenecek Yiyecekler
 • Kaçınılması gereken yiyecekler
 • PCOS ve Kilo Kaybı
 • PCOS ve Doğurganlık

Polikistik Over Sendromu bir kadının üreme hormonlarını etkileyen bir durumdur.

Her PCOS vakası farklıdır ve nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır.

Diğer sağlık koşullarında olduğu gibi, ne arayacağınızı bilmiyorsanız PCOS’ unuz olup olmadığını bilmek zordur. O zaman bile, PCOS olabileceğinden endişeleniyorsanız, en iyi seçeneğiniz kesin olarak öğrenmek için doktorunuza danışmaktır. Burada, PKOS ile ilişkili tüm semptomları ve bunların ne anlama geldiğini inceleyeceğiz, böylece doktorunuza danışmanız gerekip gerekmediğini bileceksiniz.

PCOS’ un Belirti ve Semptomları
 • Düzensiz veya kaçırılan mens dönemleri: PCOS’lu kadınlar yumurtlamada düzensizlikler yaşarlar, bu da onların çoğu zaman gözden kaçmasına veya daha az adet görmesine neden olur. PKOS’lu kadınlar yılda 8’den az adet görme eğilimindedir ve hatta bazıları tamamıyla adet görmeyi bırakır. Regl döneminizdeki ağır kanama da PKOS belirtisi olabilir. Uterus duvarı zamanla kaçırılan bir dönemde oluştuğundan, kadınlar bir sonraki dönemlerinde kanamalarının normalden çok daha ağır olduğunu görebilir.
 • Doğurganlık mücadeleleri
 • Yüzde ve vücutta istenmeyen kıllanma: PCOS ile yumurtalıklar, erkeklik hormonları olan aşırı miktarda androjen üretir. Bu nedenle PKOS’ lu kadınlar, erkeklerin kıl çıkardığı yüz, çene ve sırt gibi yerlerde sıklıkla aşırı kıllanma görürler. Bu duruma ” Hirsutizm ” adı verilir ve PKOS’ lu kadınların%70’i bunu semptomlarından biri olarak tanımlamıştır.
 • Saç kaybı
 • Yağlı, akne eğilimli cilt: PCOS, hormonlardaki dengesizlik nedeniyle cilde zarar verebilir. Birçok kadın PCOS nedeniyle yüzlerinde, göğsünde ve sırtında sivilceye daha yatkın olduklarını fark eder. Ayrıca aşırı yağ üretimi yaşanması da yaygındır.
 • Cilt pigmentindeki değişiklikler (Cildin koyulaşması): PCOS’lu kadınlar sıklıkla boyun gibi vücut kırışıklıklarının yakınında, göğüslerin altında ve kasık bölgesinde ciltte kalınlaşma ve koyulaşma yaşarlar. Bu durum “Acanthosis Nigrigans olarak bilinir ve PCOS ile ilişkili insülin direncinin doğrudan bir sonucudur. Bu tipik olarak bir endokrin bozukluğunun ilk işaretidir.
 • Sık ruh hali değişiklikleri
 • Pelvik ağrı
 • Özellikle abdominal bölgede kilo alımı:  Araştırmalar, PKOS’lu kadınların %80′ inin kilo aldığını veya kilo vermede zorluk yaşadığını göstermektedir. PCOS, glikozun enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olmak için salınan hormon olan insülini vücudun kullanmasını zorlaştırır. Buna karşılık, kan dolaşımında insülin ve glikoz seviyeleri birikir ve sonuç olarak vücudun daha fazla androjen (erkeklik hormonu) üretmesine neden olur. Erkeklik hormonlarının bu şekilde birikmesi, özellikle karın çevresinde kilo alımını tetikleyebilir. Bu nedenle, PKOS’lu birçok kadın, tipik “armut şekli” yerine daha “elma şekilli” olarak tanımlanmaktadır.
Önceliğimiz teşhis!

Diğer herhangi bir durumda olduğu gibi, iyileşme üzerinde çalışmadan önce bir teşhis konulması önemlidir. PCOS’ unuz olduğundan emin olduğunuzda, bir beslenme uzmanı veya diyetisyenle çalışmak, durumunuzu nasıl daha iyi yöneteceğinizi ve bazı semptomlarınızı nasıl hafifleteceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Doktorunuz, PCOS’ unuz olup olmadığını belirlemek için testler uygulayacaktır. Durum teşhisi konulursa, normal bir yaşam sürmeye devam etmek için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için doktorunuzla ve PCOS için bir beslenme uzmanıyla birlikte çalışın.

PCOS Diyetiniz neden önemlidir?

PCOS, üreme çağındaki kadınlarda hormonal dengesizliğe neden olan bir durumdur. Her kadının PCOS semptomları benzersizdir. Birçok çalışma kan şekeri, insülin ve PCOS arasındaki bağlantıyı araştırdı. İşte bilimin bize öğrettiği şey:

 • PCOS, artan androjen (erkeklik hormonu) üretimine neden olabilir. Yüksek androjen seviyeleri kadınları daha yüksek kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve Tip 2 Diyabet riski altına sokar.
 • Hormon seviyenizi düzenlemek, semptomlarınızı kontrol etmenin ve PCOS ile ilgili doğurganlık sorunlarını iyileştirmenin etkili bir yoludur. Besleyici, yüksek lifli yiyecekler tüketerek ve PCOS ile ilişkili kan şekeri sorunlarını ortadan kaldırarak hormon seviyelerini kontrol edin.
 • Egzersiz ve belirli bir PKOS diyeti yoluyla orta düzeyde kilo kaybı (%5-10), yaygın PKOS semptomlarını hafifletebilir.

PCOS hakkında Hatırlanması Gereken Gerçekler

 • PCOS, kadınlarda kısırlığın önde gelen nedenidir.

PCOS, bugün kadınların karşılaştığı bir numaralı sağlık durumudur ve 5′ te 1 ‘inden fazlası semptomlarından muzdariptir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ ne göre, PCOS’ lu kadınlarda kısırlık prevalansı %70-80 arasındadır. PCOS, hormon seviyelerinin düzensiz hale gelmesine neden olur ve bu da kadınların hamile kalmasını zorlaştırır. PCOS ayrıca düşük yapma riskini de artırabilir.

 • PCOS, kadınlarda kısırlığın önde gelen nedenidir.
 • PCOS’un bilinen hiçbir nedeni yoktur.

Araştırmalar, PCOS’un hem genetik bileşenlerden hem de çevresel etkilerden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. PCOS’un bir veya daha fazla gen mutasyonundan kaynaklandığına inanılmaktadır ve kalıtsaldır. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak, sigara içmek ve aşırı alkol tüketimi gibi çevresel etkiler sizin PCOS geliştirme riskinizi daha yüksek hale getirebilir.

 • PCOS, yumurtalıklarda kist olmadan teşhis edilebilir.

Doktorlar, PKOS’u teşhis etmek için bir dizi kan testi, ultrason ve semptom analizi gerçekleştirecektir. PCOS, Polikistik Over Sendromu anlamına gelsede, birçok profesyonel terminolojiyi değiştirmek için çalışıyor. Kadınlara yumurtalıklarda kist varlığında veya yokluğunda teşhis konulabilir. PCOS’un karmaşıklığı ve bilinmeyen nedeni nedeniyle, doktorlar, durumla yaygın olarak ilişkili bir veya daha fazla semptomun bir kombinasyonunu sunmaları halinde bir hastayı teşhis edecektir.

Hormon dengesizliğine ek olarak, PCOS’lu kadınlar insülin duyarsızlığı yaşarlar. İnsülin enerji için şekeri (glikoz) kan dolaşımından hücrelere taşır. PCOS nedeniyle insülin duyarsızlığı olan kadınlar şekeri enerjiye dönüştüremiyor, bu da kan dolaşımında daha yüksek insülin seviyelerine neden oluyor. Daha yüksek insülin seviyeleri, androjen üretiminde artışa ve iştahta artışa neden olur. Bu faktörler kilo alımıyla ilişkilendirilebilir (ancak bir nedeni olamaz).

PCOS’lu Her Kadının Bilmesi Gereken 5 Şey

(TIKLAYIN!)

 

PCOS Diyeti nedir?

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek ve PCOS için bir diyetisyenle çalışmak PCOS semptomlarınızı hafifletebilir.

Araştırmalar, yaşam tarzı değişikliğinin PKOS ile uğraşan kadınlar için ilk iyileşme hattı olduğunu öne sürüyor. Vücut ağırlıklarının% 5-10’u kadar kilo kaybına ulaşan kadınlar, yumurtlama oranlarında önemli bir iyileşme yaşarlar. PCOS Diyeti oluşturmak için diyetisyeninizle konuşmadan önce, spesifik tanı ve tedavi planınızı doktorunuzla ayrıntılı olarak tartışın. Size özel bir PCOS Diyeti oluşturabilmemiz için tüm bu bilgileri diyetisyeninize getirin. Önerilerim, spesifik semptomlarınızın varlığına ve ciddiyetine bağlı olarak değişecektir.

PCOS Diyetinin Temelleri

PKOS’lu kadınlara, PKOS’u olmayan kadınlara göre tip 2 diyabet teşhisi konması daha olasıdır. Diyabetik diyete benzer şekilde, PKOS’ lu kadınların yüksek kaliteli, yüksek lifli karbonhidratlar tüketmesi önemlidir. Bu, kan şekeri seviyenizi dengelemeye yardımcı olacaktır.

 • Dengeli Bir Diyet

Dengeli bir PKOS Diyeti tüketmek, vücudunuzu nötr, homeostatik bir durumda tutmanıza yardımcı olacaktır. Dengeli bir PCOS Diyeti, enerji için hücrelerinize glikoz getirerek insülinin düzgün çalışmasını sağlar. Bu süreç, kan dolaşımınızda daha az insülin ile sonuçlanır, sonuçta androjen üretimini azaltır ve PCOS semptomlarınızı hafifletir.

 • Tutarlı Bir Rutini İzleyin ve Düzenli Yemek Zamanları

Öğün atlamayın. Öğün atlamak kan şekeri seviyenizi düşürerek yiyecek isteklerine ve aşırı toleransa yol açabilir. Bir rutin tutmak, kan şekeri seviyelerinizin dengelenmesine izin verecektir. Kararlı kan şekeri, vücudunuzdaki uygun androjen üretimine yardımcı olur. Uygun androjen üretimi = daha az şiddetli PCOS semptomları. Bazı doktorlar, kan şekerini daha iyi düzenlemek ve daha iyi alışkanlıklar edinmek için daha küçük, daha sık öğünler yemeyi önermektedir.

 • Vitaminler ve Mineraller Açısından Yüksek Besleyici Zengin Gıdaları Seçin

Çalışmalar, D Vitamini, B Vitamini, İyot, Selenyum ve Magnezyum yönünden zengin gıdaları tüketmenin, insülin direncinin iyileştirilmesine büyük ölçüde yardımcı olacağını ve PKOS ile ilişkili semptomların şiddetini azaltacağını göstermektedir.

PCOS Semptomlarının Giderilmesi ve Gıda Kaynakları Açısından Önemli Vitaminler ve Mineraller

D vitamini Somon, yumurta, mantar, kuvvetlendirilmiş süt ve meyve suları
B8 Vitamini Ton balığı, badem, patlıcan, çilek, mısır, portakal, fasulye
İyot Yumurta, hindi göğsü, sofra tuzu, somon, yoğurt
Selenyum Ton balığı, somon, domuz eti, kuvvetlendirilmiş kepekli tahıllar, hindi, yumurta, süzme peynir, ıspanak
Magnezyum Avokado, bitter çikolata, fındık, tohumlar, kepekli tahıllar, muzlar

 

PCOS Diyetinde Bana Kimler Yardımcı Olabilir?

(TIKLAYIN!)

 

“PCOS’um var ve kilo veremiyorum!”

Kilo kaybı PKOS’lu kadınlar için zor olabilir, ancak elde edilebilir. PCOS ile ilgili hormonal dengesizlikler, iltihaplanma ve kan şekeri sorunları nedeniyle PCOS ile kilo kaybının kademeli ve yavaş olacağını unutmamak önemlidir. Kilo verme hedeflerinize ulaşmak için, doktorunuzla birlikte insülin duyarlılığını iyileştirmek için işe yarayacak ilaçları dahil edin. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz ve uygun ilacı birleştirdiğinizde kilo vermek mümkün olacaktır. Unutmayın, kilo kaybı yavaş olabilir, ancak vücut ağırlığınızın %5-10’unu kaybettiğinizde PCOS semptomlarınız büyük ölçüde kontrol altına alınacaktır.

 

Doğurganlık PCOS Diyetine ne dersiniz?

PCOS semptomlarını ve hormon seviyelerini kontrol etmek, PCOS için doğurganlığı artırmak için en iyi stratejinizdir. Diyet, doğurganlık ve PCOS söz konusu olduğunda herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. İhtiyaçlarınızı karşılayan dengeli, yüksek kaliteli, bütün gıda, yüksek lifli PCOS Diyeti oluşturmak için beslenme uzmanınızla birlikte çalışın. Çeşitli araştırmalar, diyetinizi iyileştirmenin hamile kalma olasılığınızı artırabileceğini göstermiştir. Gebelik öncesi danışmanlık ve tütün ve alkol tüketimini azaltmak da etkili olabilir. Kilo vermek, hamile kalma şansınızı artıracaktır. Çalışmalar, PKOS’ lu kadınların PKOS’ ları iyi yönetildiğinde hamile kalabileceklerini göstermektedir. Kilo kaybı, PKOS semptomlarının yönetilmesine yardımcı olmanın yanı sıra, hamileliği kolaylaştırmaya, hamile kaldığında anne riskini azaltmaya ve düşük yapma yaygınlığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Sıkça Sorulan PCOS Diyeti Soruları

(TIKLAYIN!)

 

Kilo kaybına ulaşmak ve PCOS semptomlarını iyileştirmek için, uygun porsiyonlar ve porsiyon boyutları hakkında Beslenme Uzmanı Bahadır Bilir ile konuşun.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir