Polikistik Over Sendromu Olan Her Kadının Bilmesi Gereken 5 Şey

PCOS’lu Her Kadının Bilmesi Gereken 5 Şey

PCOS’unuz varsa, internette durumunuz hakkında bir sürü bilgi olduğunu bildiğinizden eminim. Hangi bilgilerin güvenilir olduğunu deşifre etmek ve tüm sorularınıza yanıt bulmak zor olabilir. Burada, PCOS’lu her kadının bilmesi gereken 5 şeyi sıraladım, böylece internette dalış yapmayı atlayıp aradığınız cevapları bulabilirsiniz!

1) PCOS nedir ve nasıl oldum? 

PCOS, üreme çağındaki kadınları etkileyen hormonal bir durumdur. Tüm kadınlar, erkeklik hormonu olan az miktarda androjen üretir, ancak PCOS ile yumurtalıklar anormal derecede büyük miktarda üretir. Androjen hormonlar arasında testosteron, androstenedion ve DHEA-S bulunur. Bu hormonların aşırı üretimi, düzensiz dönemler, hirutizm, akne, insülin direnci ve kilo alımı gibi PKOS’a eşlik eden semptomlardan birincil derecede sorumludur. PKOS’un kesin nedeni hala bilinmemekle birlikte, araştırmacılar genetiğin bir rol oynadığından şüpheleniyorlar. PCOS ve hiperandrojenizme duyarlılığınızda. Bununla birlikte, genetik yatkınlığınızın daha yüksek olması kesinlikle PCOS geliştireceğiniz anlamına gelmez. Anahtar çözüm için, hangi faktörlerin belirli PCOS’unuza katkıda bulunduğunu belirlemektir.

2) Farklı PCOS türleri var mı?

Evet, farklı PCOS türleri vardır. Her birine daha yakından bakalım.

İnsüline dirençli PCOS: İnsüline dirençli PCOS, en yaygın PCOS türüdür. Bu tür PCOS, diyet faktörleriyle çok ilgilidir. Bu tipte vücut, kandaki yüksek glikoz seviyelerine yanıt olarak insülin üretir, ancak onu doğru şekilde kullanamaz. Bu, kanda daha fazla androjen veya erkeklik hormonu üretimine neden olan yüksek seviyelerde insülin ile sonuçlanır. Bu tipe genellikle kilo alımı veya kilo verememe eşlik eder.

Hap Kaynaklı PCOS: Bu, en yaygın ikinci PCOS türüdür ve yumurtlamayı baskılayan doğum kontrol hapları nedeniyle gelişir. Çoğu zaman, bu tür PCOS geçicidir ve doğum kontrol yöntemlerini değiştirerek çözülebilir.

İnflamatuar PCOS: İnflamatuar PCOS genellikle çevreseldir ve inflamasyon kaynaklarını azaltarak çözülebilir. Çoğu zaman iltihap stres, çevresel toksin veya diyet kaynaklı olabilir. İyi haber şu ki, stres yönetimi teknikleri ve diyet değişikliği yoluyla PCOS’unuzu tersine çevirebilirsiniz. Bir beslenme uzmanı veya diyetisyen sizde inflamasyona neyin sebep olabileceğine diyette eliminizasyon yöntemiyle bulabilir.

Gizli PCOS: Bu tip PCOS, ayrı bir durumdan kaynaklanır ve diğer koşullar ele alındığında kolayca tersine çevrilebilir. Çoğu zaman, hipotiroidizm veya Vitamin D, Çinko veya İyot gibi belirli vitamin veya mineral eksiklikleri temel nedendir. Bu koşulların her biri yumurtlamayı etkiler ve PCOS’un da yüzeye çıkmasına neden olur.

3) Kistler nelerdir? Tehlikeli mi?

Polikistik Yumurtalık Sendromu ismine rağmen, PKOS’lu tüm kadınların yumurtalıklarında aslında kist oluşmaz. Bu kistler yumurtlamanın olmamasından kaynaklanır ve yaygın inanışın aksine tümör benzeri veya kanserli değildir. Bu kistler, esasen yumurtlama sırasında salınmayan yumurta folikülleridir. Araştırmalar, PKOS’lu kadınların sadece %25’inin aslında semptomlarından biri olarak kist yaşadığını gösteriyor.

4) PCOS hamile kalma şansımı etkileyebilir mi?

Kesinlikle, bu yüzden erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Ancak, PKOS’ a sahip kadınlar zor hamile kalırlar ama bu mutlaka kısır olduğunuz anlamına gelmez. Aslında PKOS, kadınlarda kısırlığın en yaygın, ancak tedavi edilebilir nedenlerinden biridir. PKOS’ lu kadınlar için hormonal dengesizlikler yumurtlama ile şiddetlenebilir ve yumurtlamazsanız hamile kalamazsınız. İyi haber şu ki, PCOS’unuzu ne kadar iyi yönetirseniz hamile kalma olasılığınız o kadar artar. Doğurganlığınız konusunda endişeleriniz varsa, en doğurgan günlerinizi bilmek için yumurtlamayı artırmanın yolları veya yumurtlamayı takip etmenin yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

5) PCOS iyileştirilebilir mi? 

Ne yazık ki, PKOS için tedavi yoktur, ancak yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla semptomlarınızı azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz. PCOS ile ilgili semptomların çoğu diyet değişiklikleri, sık egzersiz ve kilo kaybı ile yönetilebilir. Bununla birlikte, kısırlık, akne ve düzensiz dönemler gibi diğer bazı semptomların tedavisi için ilaç tedavisi gerekebilir. PCOS ile en iyi seçeneğiniz, diğer birçok koşulda olduğu gibi, uzmanlardan yardım almaktır! Sizin için işe yarayan bir beslenme planı oluşturmaya yardımcı olması için bir beslenme uzmanı veya diyetisyenle çalışmayı düşünün ve ilaç gerektirebilecek diğer semptomları yönetmenize yardımcı olması için doktorunuza danışın.