Polikistik Over Diyetinde Bana Kimler Yardımcı Olabilir

PCOS Diyetinde Bana Kimler Yardımcı Olabilir?

PCOS için Aile Hekiminiz, Jinekolog, endokrinolog ve Beslenme Uzmanınız ile ekip kurun, yani iletişim halinde olmalarını sağlayın.

Birinci Basamak jinekoloğunuz ile başlayın. Ailenizin üreme tıbbi geçmişinin yanı sıra belirti ve semptomlarınızı tartışmaya hazır olun. Durumunuzun PCOS olabileceğine inanıyorlarsa, sizi bir endokrinoloğa yönlendirmelerini isteyin. Endokrinologlar hormonla ilgili bozukluklarda uzmanlaşmıştır.  Aile Hekiminiz, Jinekolog, endokrinoloğunuz bir semptom değerlendirmesi yapacak ve hormon seviyelerini kontrol etmek ve bir tanı koymak için kan çalışmanızı gözden geçirecektir. Jinekoloğunuz, PCOS semptomatik kistleri veya folikülleri tespit etmek için yumurtalıklarınızda bir ultrason da yapabilir.  PCOS’unuz olduğu ortaya çıkarsa, semptomları hafifletecek bir beslenme rutini oluşturmak için PCOS için bir beslenme uzmanıyla çalışmayı düşünün. Enerjinizi artırmak, kilo vermek veya PCOS ile bağlantılı kısırlık için olması fark etmez. Bir diyetisyen, bakım ekibinizin değerli bir parçasıdır.

PCOS Yaklaşımım

Herkesin PCOS semptomları biraz farklıdır, bu da her bir kişinin PCOS’unu tedavi etme yaklaşımının farklı olması gerektiği anlamına gelir. Ben burada devreye giriyorum! PCOS tedavisine yaklaşımım en son bilimsel kanıtlarla desteklenmektedir ve yüzlerce hastanın sağlık ve zindelik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmuştur.

Danışanlarımın PCOS’ larını yönetmelerine yardımcı olmak için nasıl çalıştığımın tam özeti:

Adım 1: Değerlendirme

Her kişinin PCOS vakası farklıdır ve nedenleri tam olarak anlaşılmamıştır. Bu, her bir kişinin PCOS diyetinin bireye göre uyarlanması gerektiği anlamına gelir. Araştırmalar, yaşam tarzı değişikliğinin PKOS ile uğraşan kadınlar için ilk tedavi yöntemi olduğunu öne sürüyor. Vücut ağırlıklarının%5-10’u kadar az kilo kaybına ulaşan kadınlar, yumurtlama oranlarında önemli bir iyileşme yaşarlar. Bunu yapmak için, öncelikle diyetinizin iyileştirebileceğimiz alanlarını belirlemeye çalışmalıyız.

PCOS Diyetinin Temelleri
  • Dengeli bir diyet yapın
  • Yüksek kaliteli, yüksek lifli karbonhidratları seçin
  • Düzenli yemek saatleriyle tutarlı bir rutin izleyin
  • Vitamin ve mineral bakımından zengin besleyici gıdalar seçin
Adım 2: Program Kişiselleştirme

Dengeli bir diyet ve sağlıklı kiloyu korumak, PKOS semptomlarını yönetmenin anahtarıdır. Kişisel beslenme uzmanınız veya diyetisyeniniz, özel ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilmiş besinler oluşturacaktır. Programınız boyunca, diyetinizi iyileştirmenize ve PCOS semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olmak için yemek planlama kılavuzlarınızı ve haftalık hedeflerinizi yapılandıracağım

PCOS söz konusu olduğunda, ekibimiz birkaç farklı diyet ve yaşam tarzı iyileştirmesine odaklanır:

  1. Gerektiği gibi kilo kaybı: Beslenme uzmanınız veya diyetisyeniniz, gerekirse kilo vermenize yardımcı olmak için enerji ve makro besin ihtiyaçlarınızı hesaplayacaktır. Sürdürülebilir yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya odaklanan hedefler belirlemek için seanslarınızda birlikte çalışacaksınız. Yiyecek seçimlerini, beslenme ihtiyaçlarını ve yaşam programlarını ve olayları yönlendirmeyi tartışacaksınız.
  2. Karbonhidrat içeren gıdaların dağılımı ve kalitesi: PCOS ile, karbonhidrat içeren gıdaların dağılımı ve kalitesi, hepsini bir arada ortadan kaldırmaktan daha önemlidir. Beslenme uzmanınız veya diyetisyeniniz, yüksek kaliteli karbonhidratları dahil ettiğinizden ve herhangi bir öğün veya atıştırma saatinde kan şekerinizin çok yükselmediğinden veya çok düşmediğinden emin olmak için gün boyunca porsiyonlarınızı dağıttığınızdan emin olmak için izleme yapacaktır.
  3. Vitamin ve mineral bakımından zengin ve besin açısından varsıl yiyeceklerin dahil edilmesi: Çalışmalar, D Vitamini, B Vitamini, İyot, Selenyum ve Magnezyum yönünden zengin gıdaların tüketilmesinin, insülin direncinin iyileştirilmesine büyük ölçüde yardımcı olacağını ve PKOS ile ilişkili semptomların şiddetini azaltacağını göstermektedir.
  4. Sosyal olaylarda ve yaşam tarzı değişikliklerinde gezinme: Bir durumu yönetmek, sosyal olaylar veya yaşam araya girdiğinde zor olabilir. Beslenme uzmanınız veya diyetisyeniniz, bu koşullar için plan yapmanıza ve hazırlanmanıza yardımcı olacak ve hayatın size fırlattığı anahtarlar aracılığıyla yolda kalmanızı sağlayacaktır!
3. Adım: Sonuçları izleyin

Araştırmalar PCOS‘ da uzun vadeli sonuçlar elde etmenin en iyi yolunun sürdürülebilir beslenme değişiklikleri olduğunu gösteriyor. Programınız boyunca beslenme uzmanınız veya diyetisyeniniz, programınızın size iyi hizmet vermesini sağlamak için ilerlemenizi izleyecektir. Zamanla semptomlarda meydana gelen değişiklikleri ve başarıyı arttırmanın olası yollarını arayacağız. Bu sonuç ölçütleri, planınızın ilerleyiş yönünü belirlememize yardımcı olur.