PANTOTENİK ASİT B5 VİTAMİNİ

PANTOTENİK ASİT B5 VİTAMİNİ

PANTOTENİK ASİT B5 VİTAMİNİ

Pantotenik asit, B5 vitamini olarak da bilinen bir vitamindir. Et, sebze, tahıl, baklagiller, yumurta ve süt dahil olmak üzere hem bitkilerde hem de hayvanlarda yaygın olarak bulunur.

Pantotenik asit, B vitamini kompleksi formülasyonlarında diğer B vitaminleri ile kombinasyon halinde sıklıkla kullanılır. B vitamini kompleksi genellikle B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin / niasinamid), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini (piridoksin), B12 vitamini (siyanokobalamin) ve folik asidi içerir. Bununla birlikte, bazı ürünler bu bileşenlerin tümünü içermez ve bazıları biyotin, para-aminobenzoik asit (PABA), kolin bitartrat ve inositol  içerebilir. Pantotenik asit (vitamin B5) faydaları arasında; sağlıklı cilt, saç ve gözler, sinir sistemi ve karaciğerin düzgün çalışması, sağlıklı sindirim sistemi, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yapmak gibi bazı etkiler vardır. B5 vitamini, diyete dahil edilmesi kolay bir vitamindir. Bu besinler de dahil olmak üzere çoğu sebzede bulunur: brokoli, lahana ailesi üyeleri, beyaz ve tatlı patates, tam tahıl gevreği, mantarlar, fındık, fasulyeler, bezelye, mercimek,etler, kümes hayvanları,süt ürünleri. B5 vitamini, insan vücuduna çok sayıda fayda sağlar. Bir araştırmaya göre, canlı hücrelerde sayısız kimyasal reaksiyon için hayati olan koenzim A (CoA) olarak bulunur. Kaliforniya’da bir sağlık Merkezi’nde kadın sağlığı uzmanı Dr.Sherry Ross, “Pantotenik asit tipik olarak B vitamini kompleks formülasyonu şeklinde diğer B vitaminleri ile kombinasyon halinde kullanılır.” demiştir. B vitaminleri karbonhidratları glikoza dönüştürür. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, B vitaminleri ayrıca vücudun yağ ve proteini kullanmasına yardımcı olur ve sağlıklı bir sinir sistemi, gözler, cilt, saç ve karaciğeri korumak için de önemlidir. Vitamin B5; kırmızı kan hücreleri oluşumuna, stresle ilişkili ve seks hormonları oluşumuna yardımcı olup kolesterolü sentezler. Vücut yorgunluğunu da azalttığı bilinmektedir.

Yetersizliğinde Görülen Durumlar
B5 vitamini eksikliğinin belirtileri arasında yorgunluk, depresyon, sinirlilik, uykusuzluk, mide ağrıları, kusma, ayaklarda yanma hissi, üst solunum yolu enfeksiyonları, kas krampları vardır. Eksiklik riski olan gruplar alkolikler, oral kontraseptif kullanan kadınlar, yaşlılar ve belirli sindirim bozuklukları nedeniyle emilim bozukluğu olan kişilerdir. İnsanlarda pantotenik asit eksikliği, bir pantotenik asit antagonisti (omega-metilpantotenik asit) ve bir pantotenik asit eksikliği olan diyetin birlikte uygulanmasıyla deneysel olarak indüklenmiştir. Bu deneye katılanlar baş ağrısı, halsizlik, uykusuzluk, bağırsak rahatsızlıkları, ellerinin ve ayaklarının uyuşması ve karıncalanmasından şikayet etmişlerdir.

Gereksinim
Yaş                                        Günlük gereksinim
0-6 ay                                    1.7 mg
7-12 ay                                  1.8 mg
1-3 yaş                                   2 mg
4-8 yaş                                   3 mg
9-13 yaş                                 4 mg
14+ yaş                                  5 mg
Emziren veya gebe kadınlar  7 mg

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir