NİASİN B3 VİTAMİNİ

NİASİN B3 VİTAMİNİ

NİASİN B3 VİTAMİNİ

Niasin olarak da adlandırılan B3 vitamini, B kompleksinde suda çözünen sekiz vitaminden biridir. Niasin vücutta geniş bir kullanım alanına sahiptir, sindirim sistemi, cilt ve sinir sistemindeki işlevlere yardımcı olur. Nikotinik asit vitamininden elde edilen bir isim olan niasin, niasinamid (nikotinamid) ve inositol heksanikotinat şeklinde farklı durumlarda olabilir. Bu formların her birinin de çeşitli kullanımları vardır.

Niasinin besin kaynakları arasında maya, et, balık, süt, yumurta, fındık, yeşil sebzeler, fasulye ve zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar bulunur.
Vücutta yeterli niasin veya B3 vitamini bulunması genel sağlık için önemlidir. Daha yüksek miktarlarda niasin kolesterol seviyelerini iyileştirebilir ve kardiyovasküler riskleri azaltabilir.

Gereksinim

Vücudun normal çalışması için herkesin yiyecek veya takviyeden belirli bir miktar niasine ihtiyacı vardır.

Çocuklar: yaşa bağlı olarak günde 2-16 miligram arasında

Erkekler: günde 16 miligram

Kadınlar: günde 14 miligram

Kadınlar (hamile): günde 18 miligram

Kadınlar (emzikli): günde 17 miligram

Her yaştan yetişkin için maksimum günlük alım miktarı: günde 35 miligram

Yetersizliğinde Görülen Durumlar

Niasin eksikliği, güneş ışığına maruz kalan ciltte pigmentli bir döküntü veya kahverengi renk değişikliği ile karakterize bir hastalık olan pellagra’ya yol açar; cilt ayrıca pürüzlü, güneş yanığı benzeri bir görünüm geliştirir. Ek olarak, pellagra parlak kırmızı bir dile ve sindirim sisteminde kusmaya, kabızlığa veya ishale neden olan değişikliklere neden olabilir. Pellagra’nın nörolojik semptomları depresyonu içerebilir; apati; baş ağrısı; yorgunluk; agresif, paranoyak ve intihar davranışlarına ilerleyebilen hafıza kaybı; ve işitsel ve görsel halüsinasyonlar .Pellagra ilerledikçe, anoreksiya gelişir .
Niasin çok çeşitli gıdalarda bulunur. Kümes hayvanları, sığır eti ve balık dahil olmak üzere birçok hayvansal gıdada bulunur. Fındık, baklagiller ve tahıllar gibi bitki bazlı gıdalar, porsiyon başına yaklaşık nikotinik asit olmak üzere yaklaşık 2-5 mg niasin sağlar. Bununla birlikte, bazı tahıl ürünlerinde doğal olarak mevcut olan niasin büyük ölçüde polisakkaritlere ve glikopeptidlere bağlıdır ve bu da onu yalnızca yaklaşık% 30 biyoyararlanımı sağlar .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir