Intermittent Fasting | Aralıklı Oruç

İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç) DİYETİ

5*2 Diyeti

5 gün boyunca günlük 3-4 öğünlük beslenme düzeni oluşturulur ve bu düzen içerisinde egzersiz yapılır. Ardından Kadınlar ve erkekler özel olarak 2 günlük düşük kalorili beslenmemiz gerçekleşir. Bu ve devamındaki süreçte uygun görülürse multivitamin takviyesi uygulanabilir.

8 Saat Diyeti

16 Saatlik açlık dönemlerinin olduğu bu süreçte 8 saat normal beslenmeye geçilir. Özel düzenlemeler ve düşük egzersiz bölümünü içerir. Açlık bölümünde hareket mümkün olduğunca azalır.

24 Saat Oruç

Günde tek öğün beslenmeye geçilir. Bu tek öğünde vücudun temel besin ögelerinin mümkün olduğunca karşılanması sağlanır. Tekrar vitamin desteği sağlanır.

Dikkat edilmesi gerekilenler;

  • Oruç süresince su, maden suyu, şekersiz çay, kahve, bitki çayı serbest.
  • Ağır egzersiz önerilmez.
  • Tatlandırıcı kullanımı yasak.
  • Diyabetliler, gebe ve emziren kişiler, 18 yaş altı bireyler, stresli işlerde çalışanlar, zayıf ve yeme bozukluğu olan kişiler ile operasyon sonrasında iyileşme sürecinde olanlar uygulamalı.

Etkileri;

  1. Kısa dönemde yağ yakımı.
  2. Metabolizma hızında artış.
  • Sirkadiyen ritmi (vücut saati) değiştirir.
  1. Kilo kontrolünde olumlu etkileri var.

SÜRE

8 hafta boyunca devam eden bir süreç, diyetisyen gözleminde devam eder. Burada amaç vücudu tekdüzelikten kurtarmak, alışılagelmişin dışına çıkarmak, akut tepkilerle sürekli devam eden yüksek metabolizma hızını yakalamaktır.

FİYATLANDIRMA

Ücretlendirme için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

DİYETİSYEN Bahadır BİLİR