GentestDiet

GentestDiet ile bilimsel tespitler, yaşamsal çözümler…

Gentest Diet size, kalıtımsal yatkınlığınız olan hastalıkları tespit edip, bunlara karşı korunma önerileri sunuyor. Peki nedir bu yatkınlıklar?

Oksidasyon Giderme Gereksiniminiz

Güç üretimi nedeniyle vücut hücrelerinizde kararsız moleküller oluşur. Bunlara serbest radikaller denilir. Tütün ürünleri, alkol, ışınım, güneş ışınları, yüksek ateşte pişen etler, stres, çevresel kirlilik de serbest radikalleri arttırır. Özellikle kanser gibi tehlikeli rahatsızlıklara yol açan bu moleküllerle baş edebilme potansiyelinizi genleriniz belirler.

Arındırma Gereksiniminiz

Tarımsal ilaçlar, hava kirliliği, kimyasal arıtıcılar, motorlu araçların gazları, tütün ürünleri gibi nedenlerle bedeninize giren yabancı maddelerle zehirlenirsiniz. Bu yabancı maddeler genleriniz aracılığıyla üretilmiş olan enzimler sayesinde bedeninizden atılırlar. Genlerinizin etkinliğine göre bu değişebilir.

Olması Gereken Glisemik Yükünüz

Ne ölçüde, ne çeşit karbonhidrat yiyebileceğiniz insülinin hücrelerinizden aldığı cevapla alakalıdır. Bu alakayı  genleriniz belirler. Glisemik yük, şişmanlık ve şeker hastalığından korunmada önem taşır.

Çeşitli Yağlara Gereksiniminiz

Hücre duvarlarınız çeşitli yağlardan oluşmuştur. Vücudunuza ne çeşit yağ gerektiği genlerinizde saklıdır. Seçeceğiniz yağın türü  sizi öncelikle kalp ve damar olmak üzere birçok rahatsızlıktan korur.

İnflamasyondan Korunma Gereksiniminiz

Bedeninizdeki rahatsızlıkların asıl sorumlusu inflamasyondur. Kalıtımsal yapınız göz önüne alınarak inflamasyona neden olacak durumları önlemek mümkündür.

Tuz Tepkiniz

Kalıtımsal durumunuza göre, her kişinin tuz tüketimine karşı verdiği tepki bambaşkadır. Bazıları düşük oranda tuzlu bir beslenme düzeninden fayda sağlar ama bazıları hiç tüketmese de yüksek tansiyonları vardır. Ne ölçüde tuz yemenizin lazım olduğunu genler söyler.

Alkol Tepkiniz

Alkol tüketim ölçüsü az olduğundan iyi kolesterolü yükselteceği düşünülür. Kalıtımsal durumunuz  alkol tükettiğinizde ne kadar hızlı sindirip kullanabileceğinizi belirler.

Kafein Tepkiniz

Kalıtımsal yapınız kafein tükettiğinizde bedeninizden atma hızınızı belirler. Kimi bireyler az ölçüde kafeinden rahatsız olurken kimileri ise fazla tükettiğinde bile gayet sağlıklıdır. Olması gereken kafein tüketim ölçünüzü yine genleriniz belirler.

Laktoz Hassasiyeti

Sütün içildiği zaman bazı kişilerde gaz, diyare gibi rahatsızlıklara yol açtığı bazılarına ise dokunmadığı bilinmektedir. Kalıtımınızda laktoz hassasiyeti olup olmadığınızı bize söyler.

Gluten Hassasiyeti

Bir çok tahıl ürününde bulunan glutene karşı hassasiyetiniz kalıtımınızda belirlenir. Bu sayede diyetiniz buna göre düzenlenir.

Mineral ve Vitamin Gereksiniminiz

Genelleme olarak verilen bu gereksinimin ölçüleri de kişiden kişiye değişmektedir. Bazı kişilere fazla bazı kişilere ise eksik gelen bu genellemelere güvenmek yerine, genlerinize baktırın.

Olması Gereken Devinim Düzeyiniz

Çok yoğun fiziksel etkinlikte bulunmanıza rağmen kilo kaybı yaşamıyor olabilirsiniz. Vücudunuzun ne düzey devinime tepki verdiği kalıtımsal yapınıza bağlıdır. Her kişi kendi kalıtımsal durumuna uygun devinimle kilosunu belirler.