E VİTAMİNİ

E VİTAMİNİ

E VİTAMİNİ

E vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. E vitamini bir antioksidandır. Hücreleri hasarlara karşı korumaya yardımcı olabilir.Lipoproteinlerde önemli antioksidandır.E vitamini,vücudun bütün dokularında bulunmaktadır. Kaslarda,kalpte,testislerde ve adrenaldaki vitamin yoğunluğu diğer dokulardan daha yüksektir.Serum E vitamini düzeyinin 0.5-1.5 mg/100ml civarında olduğu bilinmektedir.Kanda,kırmızı kan hücrelerindeki düzeyi ile plazma düzeyi dengededir. E vitamini  birçok gıdada doğal olarak bulunur. Ayrıca diyet takviyesi olarak da mevcuttur. Bitkisel yağlar, tahıllar, et, kümes hayvanları, yumurtalar, meyveler, sebzeler ve buğday tohumu yağı dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur. Diyetteki E vtiamini miktarı ile karaciğerdeki depo orantılıdır. E vitamini” terimi sekiz farklı bileşiği açıklar. Alfa-tokoferol, insanlarda en aktif olanıdır. Araştırmacılar, çeşitli dejeneratif hastalıkların tedavisi için E vitamini kullanımını önermişlerdir. Vitamin E, vücudun bütün dokularında bulunmaktadır.Vitamin E’nin taşınması ve emilimi için diyette yağ bulunması ve safra salgılanması gerekmektedir.
Vitamin E yetersizliğinde birçok hayvan türünde kaslarda zayıflama, kalp ve diğer kaslarda yorgunluklar görülebilir. Belirtileri arasında hemolitik anemide yetersizlik vardır.Yeterli E vitamini alımı kalp hastalıkları, prostat ve akciğer kanseririskini önemli ölçüde azaltmaktadır.


Yetersizliğinde Görülen Durumlar

CROHN HASTALIĞI
Chron Hastalığı nedir?
Crohn hastalığı bir tür enflamatuar bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığının belirtileri genellikle yavaş yavaş gelişir. Bazı semptomlar zamanla daha da kötüleşebilir. Crohn hastalığının en erken belirtileri; ishal,karın krampları,dışkıda kan,ateş,yorgunluk,iştah ve kilo kaybıdır.
Kimlerde görülebilir?
E vitamini eksikliği olan bireylerde görülebilir.
Tanı
Kan ve dışkı testleri,kolonoskopi ile ilgili doktor tarafından tanı koyulabilir.
Tedavi
Belirtilerin sıklığını azaltan tedavi yöntemlerini uygulamak mümkündür. Antibiyotikler, terapiler,ameliyat, vitamin takviyeleri ve diyetlerle doktor veya bir beslenme uzmanı tarafından şikayetlerin azaltılması mümkündür.
KİSTİK FİBROSİZ
Kistik Fibrosiz nedir?
Kistik fibroz rahatsızlığı, vücudumuzda akciğerleri bununla birlikte sindirim sistemini tamamını efekte edebilen genetik bir hastalığın ismidir.. Vücut, akciğerleri tıkayabilecek ve pankreası tıkayabilecek kalın ve yapışkan mukus üretir. Mukus enzimlerin yiyecekleri düzgün bir şekilde parçalamasını önleyerek pankreas fonksiyonuna müdahale eder. Sindirim sorunları, potansiyel olarak yetersiz beslenmeye yol açar. Kistik fibrosiz (CF) hayati tehdidi olabilecek bir hastalıktır.
Kimlerde görülebilir?
Yenidoğan bebeklerde,çocuklarda görülebilir.
Tanı
Ter testi, genetik testler,Pulmoner Fonksiyonve Gaita Testleri ile tanı koyulabilir.
Tedavi
Şu anda kistik fibrozun kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, tedavi hastalığın semptomlarını yönetebilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Semptomlar değişebilir ve semptomlar değiştiğinde tedavi planları kişiselleştirilebilir.Beslenme, vitamin takviyeleri ile semptomlar azaltılabilir.

KRONİK PANKREATİT
Kronik Pankreatit nedir?
Pankreatit, midenin arkasında bulunan büyük bez olan pankreasın iltihaplanmasıdır. Kronik pankreatitli kişilerde kalıcı hasara yol açan kalıcı pankreas iltihabı vardır.
Kimlerde görülebilir?
 Çoğu kronik pankreatit vakası, alkol kullanımının uzun süredir devam etmesinden kaynaklanmaktadır.Bunun yanı sıra genetik faktörler,yüksek kan trigliserit seviyeleri sebep olabilir.
Tanı
Kan testleri,tomografi, Endoskopik Retrograd Kolanjiyopankreatografi (ERCP) testi , Manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi (MRCP) adı verilen, endoskop veya kontrast materyali gerektirmeden kanalları değerlendiren noninvaziv görüntüleme testi ile ilgili doktor tarafından tanı koyulabilir.
Tedavi
Ortaya çıkan vitamin eksiklikleri, hap veya kapsül formunda ek sindirim enzimleri alarak giderilebilir. Ayrıca bazı yağ türlerini de kısıtlayan düşük karbonhidratlı, yüksek proteinli bir diyet uygulamanması önerilebilir.

Gereksinim
Yetişkinler ve 14 yaş ve üstü çocuklar günde 15 miligram (mg) E vitaminine ihtiyaç duyarlar.

1-3 yaş arası: 6 mg / gün

4-8 yaş arası: 7 mg / gün

9-13 yaş arası: 11 mg / gün Emziren kadınlar günde 19 mg almalıdır.
Her yaşta tokoferol takviyesinin 19 yaş ve üstü yetişkinler için günlük 1000 mg (1465 IU) E vitamini için üst sınır belirlenmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir