BİOTİN B7 VİTAMİNİ

BİOTİN B7 VİTAMİNİ

BİOTİN B7 VİTAMİNİ

B7 vitamini, H vitamini olarak da bilinen biyotin, suda çözünen bir vitamindir. 8 farklı türü olan biyotin genellikle saçları ve tırnakları güçlendirir. Biyotin gıdalarda az miktarda bulunur. Biyotin içeren gıdalar; karaciğer, karnabahar, somon, havuç, muz, soya unu, maya, buğday tohumu, tam tahıllı besinler, tam buğday ekmeği, yumurta, süt ürünleri, fındık ve tavuktur. Biyotinin vücutta birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Çoğu kişi cilt,saç,tırnak sağlığı açısından biyotin kullanabilmektedir. B7 vitamini aynı zamanda diyabet tedavisinde de yardımcı olarak kullanılabilir. Biyotin enzimleri ayrıca DNA sentezinin önemli bir parçası olan histonlara bağlanır. Bu, biyotinin  DNA replikasyonu ve transkripsiyonunda rol oynadığı anlamına gelir. Biyotin eksikliği cilt, tırnak ve saç dökülmesinin yanı sıra zayıflık, depresyon, halüsinasyon, uyuşma, yorgunluk, tahriş, döküntüler, iştah kaybı ve hatta depresyon ile sonuçlanabilir. Biyotin takviyeleri aynı zamanda demir içermektedir. Antibiyotikler ve diğer bazı ilaç türleri, bağırsaklardaki bakterilerin biyotin üretimini etkileyebilir. Yumurta akında bulunan bir protein olan Avidin, biyotinin işlevlerini yerine getirmesini engelleyebilir. Antikonvülsanlar ince bağırsakta biyotin emilimini engelleyebilir. Pantotenik asit (B5 vitamini), yapılarındaki benzerlikler sebebi ile bağırsak ve hücresel alım için biyotin ile rekabet eder. Çiğ yumurta akı tüketmek biyotin eksikliğine neden olabilir. Biyotin eksikliği hamile kadınlarda nispeten yaygındır, çünkü atılım seviyeleri daha yüksektir. Bebek sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için hamilelik sırasında biyotin ve folik asit içeren takviyeler alınabilir. Yüksek dozda biyotin gebelik esnasında bebek için tehlikeli olabileceği için önerilmez. Biyotin aynı zamanda tiroit hormonu üretimini düzenler. Kardiyovasküler sistemin de korunmasına yardımcı olur ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkilidir. Birçok enzimin yapısına katıldığı bilinen biyotinin, kan şekerini de düşürdüğü bilinmektedir.
Gereksinim
0-6 ay                          5   mcg
7-12 ay                        6   mcg
1-3 yaş                         8   mcg
4-8 yaş                         12 mcg
9-13 yaş                       20 mcg
14-18 yaş                     25 mcg
19 yaş ve üstü              30 mcg
Gebe kadınlar              30-35 mcg
Emzikli                        25 mcg

Biyotin yaşam için gereklidir. Enerji üretimi ve basit besinlerden yeni moleküllerin inşası ile ilgili farklı metabolik reaksiyonları kontrol eden dört farklı enzimle birleşir. Biotin vücuda ;yağlardan ve amino asitlerden glikoz oluşturarak, (ancak karbonhidratlardan değil),yağ asitleri inşa ederek, sağlık için gerekli bir amino asit olan lösin sentezleyerek, amino asitleri, kolesterolü ve bazı yağ asitlerini metabolize eder. Byiotin diğer B vitaminleri ile sinerjik olarak çalışmaktadır. Alkol biotinin emilimini ve kulanımını inhibe edebilir.

Yetersizliğinde Görülen Durumlar
Biyotin eksikliği dünya çapında çok nadirdir. Sadece birkaç durumun biyotin eksikliğine neden olduğu bilinmektedir. İki nadir kalıtsal genetik bozukluk, vücudun aşırı miktarda biyotine ihtiyaç duymasına neden olur. Bu bozukluklar yüksek doz biyotin takviyeleri ile tedavi edilebilir. Uzun süren (ay veya yıl) çiğ yumurta akı tüketimi de eksikliğe neden olabilir.
Biyotin eksikliğinin belirtileri arasında yüzdeki kırmızı, pullu döküntü, mantar enfeksiyonlarına karşı artan hassasiyet, saç dökülmesi gibi cilt ve saç problemleri bulunur. Bireylerde ayrıca nöbetler, koordinasyon sorunları ve kas krampları görülebilir. Biyotin eksikliğinin ölüme neden olduğu bilinmemektedir. Eksikliğinde seboroik dermatit adı verilen bir cilt rahatsızlığı oluşabilmektedir.
Holokarboksilaz sentetaz eksikliği, biyotin taşıma eksikliği ve fenilketonüri de dahil olmak üzere biyotin eksikliğine neden olabilecek başka genetik bozukluklar ve hastalıklar da vardır. Holokarboksilaz sentetaz eksikliği ve biyotin taşıma eksikliği oldukça nadir görülmektedir. Fenilketonüri daha yaygındır. Bebekler bu durum için doğumda taranır, çünkü erken tanınmaz ve tedavi edilmezse ciddi nörolojik problemlere sebep olabilmektedir.
Antibiyotikler bağırsaklardak, sağlıklı bakterileri yok edebilir. Bu bakteriler doğal olarak biyotin üretebilir. Nöbet önleyici ilaçlar da vitamin emilimini önleyebilir. Bu ilaçların uzun süre kullanılması gerekiyorsa, takviyeye ihtiyaç olabilir.
Herhangi bir zararı olduğu bilinmemekle beraber, fazla dozda alımı böbrek, sindirim rahatsızlıklarına sebep olabileceğinden önerilmemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir